top of page

Межові спори між сусідами: як вирішити без суду?

anna.ros688

Межові спори – різновид земельних спорів, які виникають між власниками (користувачами) земельних ділянок через похибки меж, неточності в місцезнаходженні, накладенні земельних ділянок, невідповідності в їхніх площах. Виникають, як помилка в обмірах при винесенні меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) так і в ході обробітку землі або через відсутність належно оформлених документів на землю.

Найчастіше, спори виникають при встановленні меж земельних ділянок, які розташовані в межах населеного пункту, так звані «присадибні ділянки».

Особливістю даного виду спорів є те, що вони виникають внаслідок недотримання правил добросусідства, невідповідності встановлених меж земельної ділянки межам, зафіксованим у правовстановлюючих документах тощо.


Власники та землекористувачі сусідніх земельних ділянок:

  • мають право вимагати від сусідів дотримання правил розташування споруд при будівництві житлових будинків, господарських споруд, заборів тощо;

  • не мають права знищувати межові знаки;

  • зобов’язані дотримуватись санітарних норм, уникати небажаного сусідам задимлення, затемнення, гучного шуму, уникати поширенню на суміжні земельні ділянки неприємних запахів, нечистот, утворення смітників.

  • повинні сприяти своєму сусідові у встановленні чітких меж, а також відновленню межових знаків, коли вони зникли, перемістились або стали невиразними.


Межі земельної ділянки визначають відповідно до земельно-кадастрової документації.

Власники земельних ділянок не мають права самостійно визначати межі земельної ділянки.

Якщо предметом спору є межі земельної ділянки, необхідно здійснити їх відновлення. Для цього необхідно залучити землевпорядну організацію, яка має у штаті сертифікованого інженера-землевпорядника.

Відповідно до положень Земельного кодексу України земельні спори вирішуються судами, органами місцевого самоврядування.

Органи місцевого самоврядування вирішують земельні спори у межах території територіальних громад щодо меж земельних ділянок, що перебувають у власності і користуванні громадян, обмежень у використанні земель та земельних сервітутів, додержання громадянами правил добросусідства, а також спори щодо розмежування меж районів у містах.

 

Земельний спір може бути врегульовано шляхом медіації відповідно до Закону України "Про медіацію" з урахуванням особливостей, передбачених Земельним кодексом України.

Органи, передбачені статтею 158 цього Кодексу, сприяють примиренню сторін земельного спору.

Договір про проведення медіації та угода за результатами медіації у земельних спорах укладаються в письмовій формі.

У разі невиконання чи неналежного виконання угоди за результатами медіації сторони медіації мають право звернутися для розгляду земельного спору до органів, що вирішують земельні спори.


Земельні спори розглядаються органами місцевого самоврядування на підставі заяви однієї із сторін у тижневий строк з дня подання заяви.

Земельні спори розглядаються за участю зацікавлених сторін, які повинні бути завчасно повідомлені про час і місце розгляду спору. У разі відсутності однієї із сторін при першому вирішенні питання і відсутності офіційної згоди на розгляд питання розгляд спору переноситься. Повторне відкладання розгляду спору може мати місце лише з поважних причин.

Відсутність однієї із сторін без поважних причин при повторному розгляді земельного спору не зупиняє його розгляд і прийняття рішення.

У рішенні органу місцевого самоврядування визначається порядок його виконання.

Рішення передається сторонам у триденний строк з дня його прийняття.


Основні права та обов’язки сторін, які беруть участь у вирішенні земельного спору, перелічені в статті 160 Земельного кодексу України. Цією нормою визначено, що сторони мають право знайомитися з матеріалами провадження, робити з них виписки, брати участь у розгляді земельного спору, подавати документи та інші докази, порушувати клопотання, давати усні і письмові пояснення, заперечувати проти клопотань та доказів іншої сторони, одержувати копію рішення щодо земельного спору, і, у разі незгоди з цим рішенням, оскаржувати його.

Рішення органів місцевого самоврядування вступає в силу з моменту його прийняття. Оскарження зазначених рішень у суді призупиняє їх виконання.

Виконання рішення щодо земельних спорів здійснюється органом, який прийняв це рішення.


Земельні спори, або так звані межові спори, є найчастішою причиною звернень громадян. При цьому, особи, які звертаються, потребують супроводу, допомоги в оформленні заяв та клопотань до органів,  які у позасудовому порядку вирішують земельні спори, супроводу та участі в узгоджувальних комісіях при розгляді земельних спорів тощо. Дуже часто, така допомога стосується аналізу усієї документації та історії формування, відведення, визначення меж земельної ділянки.  

Виникнення  межових спорів можливе як на стадії приватизації земельних ділянок, так і в подальшому при порушенні суміжними землевласниками наявних межових знаків, самовільного їх знищення тощо.  Є випадки, коли десятиліттями сусіди жили в мирі та злагоді, а коли розпочали процедуру приватизації присадибних земельних ділянок, виявилось, що при внесенні відомостей до  Державного земельного кадастру такі земельні ділянки перетинаються між собою, а тому жодна із сторін не має змоги реалізувати своє право та завершити процедуру приватизації землі та реєстрації  права власності на неї. В такому випадку доводиться аналізувати ситуацію та те,  внаслідок якої чи чиєї помилки виникла проблема, визначати подальший спосіб врегулювання спору та усунення перетинів в Державному земельному кадастрі.


Варто пам’ятати, що вирішення будь-якого межового спору повинно базуватися на детальному вивченні документів, що посвідчують права на землю. Не слід керуватися емоціями та вдаватися до силового тиску – такими діями можна значно ускладнити ситуацію, створити підстави для втручання правоохоронних органів.


📲Щодо отримання консультацій та послуг можна звернутись в особисті повідомлення, або зателефонувати за номером +380674056955 ❤️

🇺🇦Все буде Україна!

💻Також долучайтеся до нас у соціальних мережах:

Недавние посты

Смотреть все

Comments


bottom of page