top of page

Що робити коли громадянин розпочав будівництво житлового будинку, та за час свого життя, не встиг завершити будівництво, не ввів будинок в експлуатацію і не оформив на нього право власності?

anna.ros688

Для початку давайте розберемось з основними визначеннями щодо спадкування та які бувають види спадкування, права спадкоємців тощо?

​Спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). 

Види спадкування. 

​Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. 


Прийняття спадщини

Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням.

Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї.

​Малолітня, неповнолітня, недієздатна особа, а також особа, цивільна дієздатність якої обмежена, вважаються такими, що прийняли спадщину, крім випадків, встановлених частинами другою - четвертою статті 1273 ЦК України. 

Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

 

Порядок прийняття спадщини.

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.

Особа, яка досягла чотирнадцяти років, має право подати заяву про прийняття спадщини без згоди своїх батьків або піклувальника.

Заяву про прийняття спадщини від імені малолітньої, недієздатної особи подають її батьки (усиновлювачі), опікун.

Особа, яка подала заяву про прийняття спадщини, може відкликати її протягом строку, встановленого для прийняття спадщини.


Строки для прийняття спадщини

​Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. 

Якщо виникнення у особи права на спадкування залежить від неприйняття спадщини або відмови від її прийняття іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється у три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.

Якщо строк, що залишився, менший як три місяці, він продовжується до трьох місяців.


Що входить до складу спадщини?

До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.


Спадкоємці

​Спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини. 

Спадкоємцями за заповітом можуть бути юридичні особи та інші учасники цивільних відносин.


Хто отримує право  на спадкування?

​Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. 

​У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 ЦК України тобто спадкоємці за законом. 

 

Так що входить до складу спадщини у випадку коли спадкодавець помер та не встиг ввести (зареєструвати за собою) в експлуатацію житловий будинок?

При оформленні спадщини на будинок, застосовується закон, який діяв на час виникнення права власності на нього у спадкодавця та на час відкриття спадщини.

У частині другій статті 331 ЦК України визначено, що право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.

Відповідно до статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).


Отже до складу спадщини входять усі належні спадкодавцеві як забудовнику права та обов’язки, зокрема:

  • право власності на будівельні матеріали та обладнання, які були використані спадкодавцем у процесі цього будівництва;

  • право завершити будівництво (як правонаступник спадкодавця — замінений у порядку спадкування забудовник);

  • право передати від свого імені для прийняття в експлуатацію завершений будівництвом об’єкт;

  • право одержати на своє ім’я свідоцтво про право власності й зареєструвати право власності.

 

Спадкування незавершеного будівництва (будинок не прийнято в експлуатацію).

У разі смерті забудовника до завершення законного будівництва його права та обов'язки як забудовника входять до складу спадщини (абзац перший пункту 8 постанови Пленуму ВСУ від 30 травня 2008 року № 7).

В розумінні частини першої статті 190 Цивільного кодексу України права та обов'язки спадкодавця як забудовника незавершеного будівництва є майновими та включаються до майна:

право власності на будівельні матеріали та обладнання, використанні в будівництві;

право завершити будівництво на підставі документів, раніше виданих спадкоємцю тощо.

Таким чином, спадкоємець має право звернутися до суду з позовом про визнання за ним майнових прав забудовника як таких, що входять до складу спадщини якщо такі права та майно не входить до спадкового майна та не було охоплено заповітом.

Так у випадку коли спадкодавцю була виділена земельна ділянка, а рішенням ради надано дозвіл на будівництво житлового будинку. Він виготовив будівельний паспорт на будівництво за типовим проектом то згідно зі статтею 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.


Таким чином, до складу спадщини входять виключно ті права спадкодавця, які належали йому на момент смерті.

У разі відсутності документів, що підтверджують право власності спадкодавця на житловий будинок, або відсутності державної реєстрації прав власності необхідно з`ясувати причини відсутності правовстановлюючих документів, і державної реєстрації права власності або документів на забудову. У разі недотримання спадкодавцем вимог законодавства щодо державної реєстрації права власності на нерухоме майно судами може визнаватись у порядку спадкування право на забудову, і право на будівельні матеріали та інше у відповідності зі встановленим судом правовим режимом спірного майна. За умови наявності акта відведення земельної ділянки під забудову, дозволів на забудову, якщо будинок не було введено в експлуатацію, таке будівництво не може визнаватись самочинним, а є незавершеним.

Згідно зі частиною другою статті 376 ЦК України особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього.

За змістом вказаних норм матеріального права, право власності на самочинно збудовані житлові будинки, будівлі, споруди, інше майно не набувають як особи, які здійснили це будівництво, так і їхні спадкоємці.

Права спадкоємців щодо самочинно збудованого майна визначаються судом відповідно до положень статей 376, 1218 ЦК України, за змістом яких у разі здійснення спадкодавцем самочинного будівництва до спадкоємців переходить право власності на будівельні матеріали, обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва.


Спадкоємець не позбавлений права звернутись із позовними вимогами про визнання права власності на об`єкти самочинного будівництва в порядку спадкування. Це узгоджується з частинами третьою і п`ятою статті 376 ЦК України і нормами про спадкування та склад спадщини (статті 1216, 1218 ЦК України ).

Якщо право звернутися з вимогою про визнання права власності на об`єкти самочинного будівництва відповідно до чинного законодавства (частини третьої і п`ятої статті 376 ЦК України ) належало спадкодавцеві, воно також належить спадкоємцеві, який прийняв спадщину.

Право вимагати визнання права власності на самочинно збудоване майно відповідно до частин третьої і п`ятої статті 376 ЦК України є суб`єктивним цивільним правом, яке переходить у порядку спадкування відповідно до статей 1216, 1218 ЦК України.

 

Отже, якщо об`єкт будівництва не був завершений спадкодавцем або не був прийнятий до експлуатації, або право власності за ним не було зареєстроване, то до складу спадщини вxодять всі належні спадкодавцеві як забудовникові права та обов`язки, в тому числі і право передати від свого імені для прийняття до експлуатації завершеного будівництвом об`єкту, отримати на своє ім`я свідоцтва про право власності та зареєструвати право власності тощо.

Верховний Суд зазначає, що системний аналіз норм статті 376, 1218 ЦК України дає підстави дійти висновку, що якщо будівництво здійснювалося згідно із законом, то у разі смерті забудовника до завершення будівництва його права та обовʼязки як забудовника входять до складу спадщини!


📲Щодо отримання консультацій та послуг можна звернутись в особисті повідомлення, або зателефонувати за номером +380674056955 ❤️

🇺🇦Все буде Україна!

💻Також долучайтеся до нас у соціальних мережах:

Недавние посты

Смотреть все

Comments


bottom of page