Детальніше розглянемо у відео!
Нерідко трапляються ситуації, коли за життя спадкодавець не завершив процедуру безоплатної приватизації землі: отримав дозвіл на розробку проєкту відведення земельної ділянки, виготовив проєкт землеустрою щодо її відведення у власність, земельна ділянка сформована і їй присвоєний кадастровий номер, однак він не встиг зареєструвати право власності на зазначену земельну ділянку.
Друзі, не забувайте підписуватись на наш канал, ставити лайки та коментувати відео. З нами Ви будете в курсі всіх земельних нюансів та нововведень.
Відповідно до ст. 1218 ЦК України встановлено, що до складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Відповідно до Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцеві.
Спадкова справа буде відкрита, але нотаріус відмовить у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом у зв’язку із неможливістю оформлення спадкових прав на земельну ділянку, оскільки відсутні правовстановлюючі документи. Тобто якщо за життя спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку, то спадкоємець також не набуває права власності у порядку спадкування. У Перехідних положеннях Земельного Кодексу України визначено, у разі коли спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно до ст. 125 Земельного кодексу України, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено у завершені процедури приватизації, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовом про визнання права на завершення приватизації та одержання державного акту про право власності на землю на ім’я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку.
Оскільки дуже часті випадки не завершення процедури приватизації припадають на роки, що передували 01 січню 2013 року і правовстановлюючим документом, який за життя спадкодавець не встиг отримати був саме Державний акт, тому відповідно до законів України «Про державний земельний кадастр» та «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» з 01 січня 2013 року державні акти на право власності на земельну ділянку не видаються, а тому за спадкоємцем в порядку захисту спадкових прав необхідно визнавати право на завершення процедури приватизації та одержання правовстановлюючого документа на ім’я спадкоємця, шляхом здійснення всіх реєстраційних дій, пов’язаних з державною реєстрацією даної земельної ділянки.
Також 21 жовтня 2021 року Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду в рамках справи № 137/731/17, досліджував питання щодо права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім`я спадкоємця, яким дійшли висновку, що якщо на день смерті спадкодавця була розпочата процедура оформлення земельної ділянки, яка увійшла до складу спадщини, то спадкоємець має право на дооформлення цієї частини спадкового майна.
Тому для вирішення даного питання рекомендуємо звернутись до відповідного органу місцевого самоврядування із заявою про надання дозволу на завершення приватизації. У випадку, якщо Вам буде відмовлено, то Ви маєте право звертатися до суду з позовною заявою про визнання відповідного права в порядку спадкування – права на завершення процедури безоплатної передачі земельних ділянки, але не права власності на земельну ділянку.
Висновки: Таким чином, якщо спадкодавець помер до прийняття компетентним органом рішення про приватизацію, то до його спадкоємців у порядку спадкування переходить право вимагати такої приватизації. Оскільки право власності в особи спадкодавця ще не виникло, вищезазначене унеможливлює видачу свідоцтва про право на спадщину, тому спадкоємці мають право звертатися до суду з позовом про визнання відповідного права в порядку спадкування – права на завершення приватизації та одержання документа, що посвідчує право власності на землю на ім’я спадкоємця.
📲Щодо отримання консультацій та послуг можна звернутись в особисті повідомлення, або зателефонувати за номером +380674056955 ❤️
🇺🇦Все буде Україна!
💻Також долучайтеся до нас у соціальних мережах:
🟡Telegram https://t.me/zemfondukraine
🟡Viber-канал https://invite.viber.com/?g2=AQBLghuOquJ541G0dqvD9O%2Bq0JYrWCQKNB3cK60xnGImxuH3HVluJ93HUursWgv8
Kommentare