Укладення договору оренди землі – це відповідальний процес, якийвимагає особливої уважності від орендодавця, оскільки навіть незначні, на перший погляд, недоліки можуть призвести до серйозних ризиків.
Щоб убезпечити свої інтереси, орендодавцю слід звернути увагу на такі положення договору:
1. "Договір набуває чинності з моменту його державної реєстрації".
У багатьох договорах, укладених після 2013 року, міститься фраза про набуття договором чинності з моменту його державної реєстрації, яка плутає орендодавців при визначенні дати закінчення строку договору.
Нагадуємо, що з 2013 року договори оренди не підлягають реєстрації (реєструють право оренди в ДРРП), а дата закінчення строку дії договору обчислюється від дати його укладення.
2. "Орендодавець повинен повідомити орендодавця про продаж землі шляхом направлення листа-повідомлення за декілька місяців до продажу землі".
Орендар дійсно має переважне право купівлі земельної ділянки у разі її продажу, за умови що він сплатить ціну, за якою продається така земельна ділянка. Проте відповідно до ст.9 Закону України "Про оренду землі" у разі продажу земельної ділянки сільськогосподарського призначення (крім продажу її на земельних торгах) орендар повідомляється у порядку, визначеному статтею 130-1 Земельного кодексу України.
Відповідно до ст.130-1 орендаря повідомляє нотаріус, тому такими пунктами орендарі встановлюють додаткові обов'язки для орендодавців.
3. "Розірвання договору в односторонньому порядку заборонено"
Відповідно до ст. 31 Закону України "Про оренду землі" розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором. Оскільки орендодавці доволі часто хочуть розірвати договірні відносини до закінчення строку дії договору, то саме в цьому пункті ви можете передбачити підстави для такого розірвання.
4. "Орендна плата не підлягає індексації"
Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди. Зверніть увагу, що виплата орендної плати з урахуваннями індексація НГО може бути визначена договором, але не є обов'язковою. Якщо ваш договір містить подібне положення, то орендну плату ви отримуєте без урахування індексів інфляції та індексації НГО.
5. "Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи (у тому числі в порядку спадкування), реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою для зміни умов або припинення договору".
Нові власники землі як при купівлі, так і при спадкуванні часто виявляють бажання розірвати договір оренди через невигідні умови або великий строк оренди землі, тому одразу варто передбачити можливість внести зміни або припинити договір оренди, якщо зміниться власник землі.
📲Щодо отримання консультацій та послуг можна звернутись в особисті повідомлення, або зателефонувати за номером +380674056955 ❤️
🇺🇦Все буде Україна!
💻Також долучайтеся до нас у соціальних мережах:
🟡Telegram https://t.me/zemfondukraine
Comentarios