top of page
anna.ros688

В яких випадках необхідно індексувати орендну плату?

Детальніше розглянемо у відео!


Законодавством не визначено чіткого механізму індексації орендної плати за землю, тому орендар має правильно розраховувати орендну плату, інакше він ризикує порушити одну з істотних умов договору – розмір орендної плати.


Друзі, не забувайте підписуватись на наш канал, ставити лайки та коментувати відео. З нами Ви будете в курсі всіх земельних нюансів та нововведень.


У разі її систематичного порушення (два та більше разів) в орендодавця виникає суттєва підстава для дострокового припинення договору оренди земельної ділянки через суд. Відповідно до ст.21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата обчислюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди земельної ділянки, тому передусім слід перевірити умови конкретного договору. Якщо в договорі зазначено, що орендна плата підлягає індексації, то треба обов’язково проіндексувати орендну плату на індекс інфляції або за минулий рік, або за календарний рік користування. Якщо в договорі зазначено, що рендна плата не підлягає індексації, то на розмір орендної плати не впливають інфляційні процеси, вона не збільшується на індекс інфляції.


А ось якщо в договорі взазагі про індексацію нічого не сказано, то орендна плата підлягає індексації відповідно до ст. 21 Закону України "Про оренду землі". Оскільки законодавством не встановлено порядок індексації орендної плати, сторони мають право самостійно визначити в договорі бажаний для них механізм індексації. Індекс інфляції публікується за попередні періоди (помісячно та за календарний рік), тому зазвичай на час виплати орендної плати точний індекс інфляції за поточний рік ще не відомий. У такому разі не буде помилкою застосовувати для розрахунку індекс інфляції за минулий календарний рік або попередні перед виплатою 12 календарних місяців користування земельною ділянкою.


Також індексацію з урахуванням індексів інфляції не слід плутати з індексацією НГО. Хоча природа як індексації НГО , так і індексації орендної плати базується на індексі споживчих цін, обрахованих Державною службою статистики України, проте механізм їх застосування є різними. Зокрема, індексація НГО здійснюється Держгеокадастром на державному рівні, а різні числові показники індексації НГО та індексу споживчих цін підтверджують відмінність цих двох показників. Судова практика показує, що розмір орендної плати не підлягає автоматичній зміні у зв'язку із проведенням щорічної індексації НГО.


Верховний Суд у постанові від 16 березня 2020 року у справі №922/1658/19 зазначив, що зміна НГО внаслідок індексації є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати шляхом внесення відповідних змін до договорів оренди землі його учасниками. Законодавчо не передбачено автоматичної зміни розміру орендної плати за договором оренди землі з урахуванням щорічної індексації нормативної грошової оцінки. Водночас, з урахуванням положень статті 21 Закону України "Про оренду землі" та принципу свободи договору, сторони договору оренди землі можуть передбачити саме автоматичну щорічну індексацію нормативної грошової оцінки для визначення розміру орендної плати за договором оренди землі. Проте у такому разі, зважаючи на природу індексації, одночасна подвійна індексація орендної плати та індексація нормативної грошової оцінки не повинна застосовуватися.


Висновки: Таким чином, розмір орендної плати має обраховуватись з урахуванням індексу інфляції, якщо інше прямо не передбачено договором.


📲Щодо отримання консультацій та послуг можна звернутись в особисті повідомлення, або зателефонувати за номером +380674056955 ❤️


🇺🇦Все буде Україна!


💻Також долучайтеся до нас у соціальних мережах:

Comments


bottom of page