top of page
anna.ros688

Як діяти у випадку самовільного зайняття земельної ділянки?

Детальніше розглянемо у відео!


Самовільне зайняття земельної ділянки - це будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.


Друзі, не забувайте підписуватись на наш канал, ставити лайки та коментувати відео. З нами Ви будете в курсі всіх земельних нюансів та нововведень.


Тобто, коли ділянка використовується іншими особами за відсутності відповідних документів на землю, зокрема, якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку дії договору оренди, то мова може йти про самовільне зайняття землі. Згідно з ч.1 ст.5 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру. Державний контроль за використанням та охороною земель також здійснюють виконавчі органи сільських, селищних, міських рад у межах повноважень, визначених законом, у разі прийняття відповідною радою рішення про здійснення такого контролю.


Нагляд за дотриманням земельного законодавства здійснюють державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель та дотриманням вимог законодавства України про охорону земель.


Відповідно до ст.10 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право:

  • безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель;

  • давати обов'язкові для виконання приписи з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов'язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків;

  • складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення;

  • передавати до органів прокуратури, органів досудового розслідування акти перевірок та інші матеріали про діяння, в яких вбачаються ознаки кримінального правопорушення;

  • звертатися до суду з позовом щодо відшкодування втрат лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився тощо.


Тому при самовільному зайнятті земельної ділянки необхідно:

  1. Звернутися із письмовою заявою про проведення перевірки за фактом самовільного зайняття земельної ділянки до сільської/селищної/міської ради (відповідно до місцезнаходження Вашої земельної ділянки).

  2. Держінспектор має зафіксувати порушення земельного законодавства актом перевірки, а також здійснити обстеження земельної ділянки для уточнення орієнтовної площі самовільного зайняття та скласти акт обстеження земельної ділянки на підставі якого буде розраховуватись шкода (інспектори відповідно визначають розмір шкоди), скласти протокол про адміністративне правопорушення та припис про усунення порушень.

  3. Також рекомендуємо одразу звернутися із заявою до поліції про самовільне зайняття земельної ділянки. Якщо завдана шкода у сто і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, то це вже кримінальна відповідальність відповідно до ст. 197-1 ККУ.

  4. Якщо Вам не повернули земельну ділянку протягом року, встановленого в приписі, та не відшкодували збитки в добровільному порядку, то Ви вправі звернутись до суду із позовом про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки, про стягнення із особи, яка неправомірно використовує земельну ділянку завданих цим збитків, а також, у разі, якщо суд визнає це обґрунтованим, і моральної шкоди.


Висновки: Таким чином, Ви можете захистити свої права як в судовому, так і досудовому порядку. Однак, не забувайте вчасно подбати про оформлення чи переоформлення документів на земельні ділянки.


📲Щодо отримання консультацій та послуг можна звернутись в особисті повідомлення, або зателефонувати за номером +380674056955 ❤️


🇺🇦Все буде Україна!


💻Також долучайтеся до нас у соціальних мережах:

Comments


bottom of page