top of page

Звільнення з військової служби через сімейні обставини та інші поважні причини, що можуть бути підставою для звільнення громадян з військової служби та із служби осіб рядового і начальницького складу

  • anna.ros688
  • 23 минуты назад
  • 3 мин. чтения

Питання звільнення з військової служби врегульовано Конституцією України, Законом України «Про військовий обов’язок і військову службу», Законом України «Про правовий режим воєнного стану», а також Статутом внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженим Законом України «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України».


Кабінетом Міністрів України відповідно до статті 26 Закону України № 2232-XII було прийнято постанову № 413 від 12.06.2013 року «Про затвердження переліку сімейних обставин та інших поважних причин, що можуть бути підставою для звільнення громадян з військової служби та із служби осіб рядового і начальницького складу».


Затверджений постановою Перелік визначає сімейні обставини та інші поважні причини, за якими військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової військової служби), а також особи рядового і начальницького складу, можуть бути звільнені з військової служби на їх прохання.

Зокрема, однією з підстав є необхідність постійного стороннього догляду за хворою дружиною (чоловіком), дитиною або батьками своїми чи дружини (чоловіка). Такі обставини повинні бути підтверджені відповідним медичним висновком медико-соціальної експертної комісії (для осіб віком понад 18 років) або лікарсько-консультативної комісії (для осіб до 18 років).


У преамбулі Постанови № 413 зазначено, що вона прийнята відповідно до статті 26 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», статті 106 Кодексу цивільного захисту України, пункту 35 Положення про проходження громадянами України служби у військовому резерві внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України, затвердженого Указом Президента України від 10.08.2012 № 470, та пункту 28 Положення про проходження громадянами України служби у військовому резерві Збройних Сил України, затвердженого Указом Президента України від 29.10.2012 № 618.


Норми статті 26 Закону № 2232-XII містять виключний перелік сімейних обставин, за якими можливе звільнення військовослужбовця зі служби.


Відповідно до частини сьомої статті 26 Закону № 2232-XII, звільнення військовослужбовців з військової служби здійснюється в порядку, передбаченому положеннями про проходження військової служби громадянами України.


Порядок проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України визначено Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженим Указом Президента України від 10.12.2008 № 1153/2008 (далі – Положення № 1153/2008).


Відповідно до абзацу 2 пункту 12 Положення № 1153/2008, право видавати накази по особовому складу надається командирам (начальникам) органів військового управління, з’єднань, військових частин, установ, організацій, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, за посадами яких штатами передбачено військове звання полковника (капітана 1 рангу) і вище, а також керівникам служб персоналу Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України.


Відповідно до пункту 233 Положення № 1153/2008 військовослужбовці, які бажають звільнитися з військової служби, подають по команді рапорти та документи, що підтверджують підстави звільнення.


У рапортах зазначаються:


  • підстави звільнення з військової служби;

  • думка військовослужбовця щодо бажання проходити службу у військовому резерві Збройних Сил України за відповідною військово-обліковою спеціальністю;

  • районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, до якого має бути надіслана особова справа військовослужбовця.


Відповідно до пункту 14.10 розділу XIV «Особливості проходження військової служби, служби в резерві та виконання військового обов’язку в запасі в особливий період» Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженої Наказом Міністра оборони України від 10.04.2009 № 170 (далі – Інструкція № 170), звільнення з військової служби через сімейні обставини або інші поважні причини здійснюється за наявності оригіналів документів, що підтверджують підставу звільнення.


Документи на звільнення військовослужбовців направляються безпосередньо до посадових осіб, які мають право їх звільняти. Наказ про звільнення повинен бути виданий і доведений до територіального центру комплектування та соціальної підтримки та до військової частини за місцем проходження служби в строки, що забезпечують вчасне здавання справ і посад, розрахунок військовослужбовців та виконання строків звільнення, визначених Президентом України.


Відповідно до пункту 241 Положення № 1153/2008 накази про звільнення військовослужбовців з військової служби оголошуються командирами (начальниками) військових частин.


За змістом пункту 242 Положення № 1153/2008 після надходження до військової частини письмового повідомлення про звільнення військовослужбовця або після видання наказу командира про звільнення, військовослужбовець повинен здати посаду в установлені строки, підлягає розрахунку, виключенню зі списків особового складу частини та направленню на військовий облік до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем обраного проживання.


Особи, звільнені з військової служби, зобов’язані у п’ятиденний строк прибути до районного (міського) ТЦК та СП для взяття на військовий облік.


За результатами розгляду рапорту військовослужбовця про звільнення посадові особи, які мають відповідні повноваження, зобов’язані видати наказ про його звільнення або надати вмотивовану письмову відмову.


📲Щодо отримання консультацій та послуг можна звернутись в особисті повідомлення, або зателефонувати за номером +380674056955 ❤️

🇺🇦Все буде Україна!

💻Також долучайтеся до нас у соціальних мережах:

Comments


bottom of page